Czech Trade Future of Export Summit 2024 a nový předmět Jednání s asijskými obchodními partnery (2IB501) s Jitkou Volfovou
Katedra mezinárodního podnikání s potěšením sdílí informaci že Ing. Jitka Volfová, Ph.D., se měla možnost zúčastnit akce Future of Export Summit 2024, kterou organizovala agentura CzechTrade. Kromě příležitosti získat aktuální informace a navázat kontakty s odborníky v oblasti mezinárodního obchodu byla pro naši kolegyni tato akce mimořádně zajímavá díky odpolednímu panelu zaměřenému na region ASEAN.
„Velmi si vážím příležitosti seznámit se s odborníky na ASEAN, Ondřejem Puchingerem z CzechTrade, a také s Richardem Fibigerem, kteří byli velice vstřícní a souhlasili se spoluprací v rámci mého nového kurzu Obchodování s asijskými partnery, jenž bude součástí nové vedlejší specializace Asijská studia, garantované mou kolegyní doc. Ing. Zuzanou Stuchlíkovou, Ph.D., z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů. Dokonce jsem měla možnost zhlédnout online prezentaci Ladislava Granera z CzechTrade, kterého jsem poprvé potkala v Pražském Pavilonu na EXPO 2010 v Šanghaji, kde jsem pracovala v pavilonu České republiky. Současně mě potěšilo setkání s již známými tvářemi, Tomášem Rakem a Michalem Obručníkem z Komerční banky, se kterými již dlouhodobě spolupracujeme. Inspiraci mi rovněž přinesla Vanda Juhásová a Michal Janků z EGAP,“ komentovala Dr. Volfová.
Nová vedlejší specializace Asijská studia umožní studentům získat znalosti a dovednosti, které jsou nezbytné pro úspěch na dynamických trzích Asie. Absolventi této specializace budou připraveni obchodovat s asijskými partnery nebo pokračovat ve studiu na prestižních univerzitách napříč Asií.
Garantem specializace je doc. Ing. Zuzana Stuchlíková, Ph.D., a v rámci ní budou vyučovat odborníci ze tří kateder Fakulty mezinárodních vztahů (FMV):
- Katedra mezinárodních ekonomických vztahů (KMEV)
- Katedra mezinárodních a diplomatických studií (KMSD)
- Katedra mezinárodního podnikání (KMP)
Co dělá tuto specializaci jedinečnou?
Kurzy vyučované odborníky z praxe a špičkovými akademiky:
Studenti se budou učit od profesionálů s hlubokými znalostmi asijských trhů a kultur. V rámci předmětů v minulosti přednášeli například zástupci těchto společností a institucí:
- Lasvit, Preciosa, Škoda Auto, Škoda Transportation
- CzechTourism, CzechTrade, Ústav mezinárodních vztahů
Unikátní akce:
Zúčastníte se mimoškolních aktivit, jako jsou Tchajwanský večer nebo diskuse s uznávanými čínskými autory.
Vaše cesta k příležitostem v Asii
Kariérní a stážové možnosti:
Získáte lepší přístup ke stážím a pracovním nabídkám u partnerských firem a institucí ve východní a jihovýchodní Asii.
Akademické a výzkumné zapojení:
Spolupráce na výzkumných projektech s fakultními členy nebo prostřednictvím Centra asijských studií (CAS).
Připravte se na úspěšnou kariéru v oblasti mezinárodního obchodu, diplomacie nebo akademické sféry se zaměřením na jeden z nejdynamičtějších regionů světa!
Pro podrobnější informace navštivte web Katedry mezinárodních ekonomických vztahů (KMEV):
Asijská studia – Katedra mezinárodních ekonomických vztahů – Vysoká škola ekonomická v Praze
Ing. Jitka Volfová, Ph.D. vystudovala na VŠE Mezinárodní obchod a komerční komunikace. Zapojila se do prezenční (Retail Marketing a Management, Trénink obchodního jednání) i kombinované formy výuky (Manažer obchodu), PR aktivit FMV a spolupráce s European Retail Academy. V zahraničí studovala a působí dále jako výzkumník a hostující profesor (Francie, Německo, Irsko, VB, Čína, USA, Rusko, Rakousko). Po svém návratu z dvouletého výzkumného pobytu v Číně dokončila svou doktorskou práci na téma vlivu kulturních specifik na mezinárodní obchodní jednání – Čínské obchodní jednání. Zkušenosti v oboru dále prohloubila např. v rámci české účasti na EXPO 2010 v Šanghaji. Zabývá se mezinárodním managementem, interkulturní a komerční komunikací, komunikačními a manažerskými dovednostmi, obchodním jednáním a seberozvojem, a to i jako lektor v praxi a certifikovaný kouč. Je garantkou kurzů zaměřených na problematiku mezinárodního obchodního jednání a obchodování s Číňany vyučovaných v angličtině pro české i zahraniční studenty. Byla u zrodu vedlejší specializace Čínská studia. Je jedním ze zakládajících členů Centra asijských studií. Do výuky v angličtině na VŠE v Praze se mj. zapojuje výukou mezinárodního managementu pro studenty Virginia Tech a v programu MBA.
doc. Ing. Zuzana Stuchlíková, Ph.D. pracuje na Katedře mezinárodních ekonomických vztahů na Fakultě mezinárodních vztahů (FMV), Vysoké škole ekonomické (VŠE) v Praze od roku 2004. V současnosti působí jako garantka a přednášející v rámci vedlejší specializace Čínská studia, má na starosti např. i povinný magisterský kurz na FMV Regionální trhy v globální perspektivě. V roce 2008 získala doktorát v oboru Mezinárodní ekonomické vztahy, když obhájila disertační práci se zaměřeném na zdroje růstu současné japonské ekonomiky. Té se věnovala i v knize z roku 2014 a v rámci habilitačního řízení v roce 2015. Kromě vývoje a specifik čínské a japonské ekonomiky se dlouhodobě věnuje významným globálním trendům, včetně demografického stárnutí, vývoje příjmových nerovností, expanze střední třídy nebo inovacím a technologických změn v globální ekonomice, příp. problematice zahraničně-obchodní politiky a mezinárodního obchodu obecně. V minulosti působila jako šéfredaktorka odborného časopisu Současná Evropa. Absolvovala výzkumné a studijní pobyty v Japonsku a Číně.