Nejnovější poznatky o vládních strategiích zaměřených na elektromobilitu na konferenci v Budapešti: Ing. Iveta Černá, Ph.D. a Ing. Eva Křenková, Ph.D.

29. října
2024

Katedra mezinárodního podnikání s radostí sdílí informaci, že kolegyně z katedry: Ing. Iveta Černá, Ph.D. a Ing. Eva Křenková, Ph.D. přednesly své příspěvky o vládních strategiích se zaměřením na elektromobilitu na konferenci v Budapešti: International Conference – State policies on the buildout of electric car production in CEE countries.

Dr. Křenková se věnovala porovnávání vládních strategií zemí Visegrádu a Srbska. Tyto strategie se zaměřují zejména na rozvoj infrastruktury a elektrické sítě. Řeší však také otázky vzdělávání zaměstnanců a přizpůsobení vzdělávacího procesu požadavkům měnícího se trhu. Liší se naopak např. v tom, zda zahrnují železniční a multimodální přepravu nebo výrobu autobaterií. Relativně opomíjenými aspekty je např. problematika recyklace baterií. Hlavní závěry analýzy vládních podpůrných programů prezentované Dr. Černou jsou: 1) neexistuje program zaměřený výlučně na podporu výrobců elektroaut, 2) hlavní roli sehrávají programy podpory spolufinancované Evropskou unií a 3) v rámci OPE PIK získal sektor automobilového průmyslu a návazných dodavatelů dotace ve výši cca 1 mld. Kč.

Na konferenci pořádané Institutem pro světovou ekonomiku HUN-REN Centre for Economic and regional studies a podpořené z Visegrádského fondu dále zazněla témata věnovaná stavu a výzvám automobilové výroby, problematice zaměstnanců ve výrobě elektroaut a také konkrétní problémy spojené s ekologickou zátěží autobaterií.

 

Ing. Iveta Černá, Ph.D., se zaměřuje na problematiku mezinárodního obchodu, přímých zahraničních investic a mezinárodních obchodních operací. V letech 2007-2013 se podílela se řešení výzkumného záměru FMV Governance v kontextu globalizované ekonomiky a společnosti. Podílela se na získání první akreditace EPAS pro obor International Business.

Ing. Eva Křenková, Ph.D., se zaměřuje na oblast mezinárodního supply chain managementu, v rámci předmětu Mezinárodní obchodní operace pak zejména na problematiku mezinárodní přepravy zboží. Na VŠE vyučuje v českém a anglickém jazyce. Zapojuje se do řešení národních i mezinárodních výzkumných projektů. Posledním výzkumným projektem je „GVCs in Central Europe – a perspective of automotive sector after COVID-19“ řešený mezinárodním týmem za podpory Visegrádského fondu.