TAČR TQ01000183 „Podpora změny behaviorálních vzorců generace Z a návrh intervencí k prevenci plýtvání potravinami včetně hodnocení jejich impaktu“.
Na KMP řešíme projekt TAČR TQ01000183 „Podpora změny behaviorálních vzorců generace Z a návrh intervencí k prevenci plýtvání potravinami včetně hodnocení jejich impaktu“.
Projekt zjišťuje, kolik příslušníci gen Z plýtvají a proč a navrhne řešení problému, aplikuje jej a vyhodnotí.
Součástí projektu je tak analýza komunálního odpadu na kolejích, dotazníková šetření ohledně chování generace Z, deníkové šetření mezi studenty i výzkum makroekonomických ukazatelů či vlivu komunikace retailu na plýtvání gen Z. Základem řešení problému bude komunikační kampaň, která má prostřednictvím workshopů, nasazení influencerů, vytvoření neplýtvací aplikace a dalších aktivit působit na generaci Z směrem ke snížení plýtvání potravinami.
VŠE se podílí na těchto úkolech
- Deníkové šetření mezi gen Z (měření vlastního plýtvání po dobu 1 měsíce)
- Deníkové šetření na kolejích
- Sekundární i primární šetření k vlivu komunikace retailu na plýtvání gen Z
- Makroekonomická analýza
- Podklady pro komunikační kampaň a konzultace její přípravy
- Společné výstupy projektu (workshopy a metodiky)
Hlavním řešitelem projektu je Mendelova univerzita v Brně, na projektu dále spolupracují Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy, Inesan, Green Solution a Zachraň jídlo. Aplikačním garantem je Ministerstvo životního prostředí, na diseminaci výsledků projektu budou spolupracovat Ministerstvo zemědělství a Jihomoravský kraj. Na projektu dále spolupracují Svaz obchodu a cestovního ruchu, Česká federace potravinových bank, Recyklohraní, Nadační fond Albert a Tesco Stores. Za Katedru mezinárodního podnikání se zapojí kolegové Ing. Alena Filipová, Ph.D., Ing. Veronika Mokrejšová, Ph.D., Ing. Mgr. Tomáš Sadílek, Ph.D. a Ing. Jiří Zeman, Ph.D.
Hlavní stránky projektu, kde naleznete více informací a také výstupy projektu, jsou zde.
Projekt podpořili:
Deníkové šetření na kolejích podpořili: